Dieta eliminacyjna

Awatar użytkownika
Paula914
Posty: 77
Rejestracja: 08 sty 2013, 17:03

Dieta eliminacyjna

Post autor: Paula914 » 16 mar 2013, 11:29

Jedną z najnowszych odpowiedzi na zaspokojenie potrzeby zmian we współczesnej dietetyce jest dieta eliminacyjna. Kuracja ta może przypaść do gustu wielu osobom z tego względu, że jest jedną z mniej restrykcyjnych diet dostępnych w obecnym czasie na rynku. Pomimo zmniejszonej rygorystyki kuracja jest na tyle skuteczna, że warto rozważyć jej zastosowanie.

W diecie, jak sama nazwa wskazuje, usuwane są produkty, które wywołują reakcje niepożądane w przypadku naszego układu odpornościowego. Każdy, kto chce zastosować tą dietę powinien wiedzieć o tym, że organizm ludzki w przypadku, gdy nie przyswaja jakiegoś pokarmu, zaczyna produkcję przeciwciał klasy IgG.Jeszcze przed przystąpieniem do ułożenia diety eliminacyjnej, koniecznym jest przeprowadzenie testów na nietolerancje pokarmową. To właśnie w ich trakcie wykryjemy przeciwciała pokarmów, których nasz organizm nie toleruje. Przeciwciała te znajdują się w krwi, którą wcześniej należy pobrać od pacjenta. Nietolerancja pokarmowa spotyka każdego z nas. Objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi, bólami migrenowymi, otyłością, miażdżycą, wzdęciami brzucha, biegunką lub zaparciami.

Jednym z minusów diety eliminacyjnej dla dużej ilości osób jest fakt, że jadłospis musi być ustalony indywidualnie dla danej osoby przez profesjonalnego dietetyka. Zazwyczaj w przypadku takowego jadłospisu kaloryczność jest mniejsza od całkowitego dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na kalorie o około 200-300 kcal. Z pewnością osoby, które miały styczność z innymi dietami widzą w tym przypadku ogromną zmianę. Diety odchudzające zazwyczaj wymagają od nas znacznie bardziej restrykcyjnych rozwiązań. W przypadku niektórych diet dzienna dawka spożycia kalorii jest pomniejszona o 500, a nawet i 1000 kcal.
Awatar użytkownika
paolina1234
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2013, 19:30

Re: Dieta eliminacyjna

Post autor: paolina1234 » 23 mar 2013, 12:47

O to coś dla mnie, brak rygorystycznego podejścia :D

Minimalny okres, na który należy wyłączyć z menu określony produkt lub grupę produktów wynosi 7 dni. Za optymalny uważa się 10 dni.
Ważne jest również, że w trakcie stosowania diety należy wyeliminować określone produkty we wszystkich ich postaciach. Czasem np. gluten czy orzeszki są ukryte w produktach na pozór ich nie zawierających.
Awatar użytkownika
mala
Posty: 262
Rejestracja: 13 lis 2012, 19:49

Re: Dieta eliminacyjna

Post autor: mala » 01 kwie 2013, 20:37

Diete eliminacyjna zazwyczaj sie stosuje kiedy występuje uczulenie na pokarm po to właśnie by ustalic jaka substancja jest dla danej osoby uczulająca. Dieta , z którą mamy do czynienia od początku naszych dni ponieważ niemowlakom powoli sie wprowadza po kolei pokarmy by szybko wyłapać złe zmiany a w razie problemów szybko odstawić alergen... z czasem jest gorzej bo produkty są bardziej złożone i trzeba po kolei eliminować produkty składowe- sposób postepowania bardzo racjonalny dla dobrych efektów, dobry o ile odstawimy to co "niebezpieczne" bo czasem mimo że coś niezdrowe pałaszujemy ze smakiem---- echhh ludzkie łakomstwo niestety czasem wygrywa...
Awatar użytkownika
Hertia
Posty: 52
Rejestracja: 02 kwie 2013, 10:01
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Dieta eliminacyjna

Post autor: Hertia » 02 kwie 2013, 14:00

Lubię dietę która jest przystosowana do moich indywidualnych potrzeb pokarmowych. Rozumiem że te przeciwciała pokarmowe które wytwarza nasz organizm są powiązane z alergią? A jeśli ktoś nie ma uczulenia na pokarm stosowanie tej diety
jakie może przynieść korzyści. Ludzkie łakomstwo jest silna cechą u człowieka i nie tak łatwo z nim wygrać.
Ludzie poszukują specjalnych sposobów i diety aby schudnąć lub polepszyć swoje zdrowie. Często wybierają krótką dietę zamiast zmienić styl własnego wygodnego życia.
Awatar użytkownika
mala
Posty: 262
Rejestracja: 13 lis 2012, 19:49

Re: Dieta eliminacyjna

Post autor: mala » 02 kwie 2013, 18:59

ja np nie mam alergii na żywność( tylko to mleko źle na mnie działa) ale to nie znaczy że moge jeść wszystko- czasem o dolegliwościach można dowiedzieć sie w zasadzie z bardzo błahego powodu. I niby nic mi nie jest a jednak żołądek nie poradził sobie z tym co mu dawkowałam przez ostatnie lata. Warto więc się zastanowić ogólnie nad sobą czy dobrze sie czuję, czy nie ma powodów do niepokoju, czy mój ogranizm prawidłowo funkcjonuje, czy j\ nie jestem zbyt czesto zmęczony/senny, czy nie odczuwam zbyt czesto pragnienia, czy nie pije za mało/dużo itd itd
Awatar użytkownika
Adam91
Posty: 18
Rejestracja: 11 kwie 2013, 9:40

Re: Dieta eliminacyjna

Post autor: Adam91 » 11 kwie 2013, 17:36

A jak długo wykonuje się te sprawdzanie co nam szkodzi i nie możemy tego trawić próbujemy wszystkiego po trochu i czekamy na to jak nasz organizm zareaguje na a jeśli dawki będą za małe?
Awatar użytkownika
admin
Administrator
Administrator
Posty: 397
Rejestracja: 28 paź 2012, 21:04

Re: Dieta eliminacyjna

Post autor: admin » 11 kwie 2013, 20:52

to idziemy do nocnego, który rzadko kiedy sprzedaje produkty eko ;-)
Awatar użytkownika
Msiolek
Posty: 44
Rejestracja: 02 kwie 2013, 10:04
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta eliminacyjna

Post autor: Msiolek » 11 kwie 2013, 21:31

W tych supermarketach ciekawe jak wygląda transport owoców i warzyw do nich i jakie mają standardy ich farmy z których sprowadzają żywność(nie pisze o ekologicznej tylko tak ogólnej). Pewnie nieźle pryskają tam środkami a późnej to ląduje u nas na talerzu.
Wszystko elegancko wymyka się spod kontroli
Awatar użytkownika
AdamSz
Posty: 50
Rejestracja: 08 sty 2013, 17:02

Re: Dieta eliminacyjna

Post autor: AdamSz » 12 kwie 2013, 17:22

Msiolek pisze:W tych supermarketach ciekawe jak wygląda transport owoców i warzyw do nich i jakie mają standardy ich farmy z których sprowadzają żywność(nie pisze o ekologicznej tylko tak ogólnej). Pewnie nieźle pryskają tam środkami a późnej to ląduje u nas na talerzu.
No niestety muszę się z Tobą zgodzić. Większe sklepy po prostu chcą mieć utarg, dlatego pryskają owoce i warzywa różnymi świnstwami. Trzeba przedłużyć świeżość, bo podejrzewam, że codzienny transport owych produktów byłby bardzo uciążliwy i drogi.
Awatar użytkownika
WOMAN IN BLACK
Moderatorzy globalni
Moderatorzy globalni
Posty: 453
Rejestracja: 05 lis 2012, 23:49

Re: Dieta eliminacyjna

Post autor: WOMAN IN BLACK » 12 kwie 2013, 19:24

pryskają dlatego zawsze powinno się szorować skórki, nawet jeśli są to np mandarynki i skóra ląduje w koszu to przed obraniem owoc powinien być umyty w gorącej wodzie.

a i jeszcze jedno- znam osobę która dostaje uczulenia po kontakcie z jabłkiem- wystarczy obieranie nie wymytej skórki- tu nie ma wątpliwości- chemia uczula
małymi kroczkami do wielkiego sukcesu!
ODPOWIEDZ